FOODOLOGY

Znojmo a léto patří k sobě

Že by si každý měl schovat pár dnů dovolené pro návštěvu letního Znojma je už známou skutečností

Platí to i pro rok 2022. Období mezi červnem a zářím žije město ve znamení radovánek nejrůznějšího zaměření.
Tradiční hradební pondělky pro děti, hudba u rotundy a také cimbálové muziky u Enotéky, pro které připravujeme novou scénu v prostoru bývalé loupežnické věže na ulici Hradní, to všechno a ještě desítky a desítky dalších programů čekají na ty, kdo se do Znojma v daném období vypraví.

V Jižním hradebním příkopu dopřejte dětem možnost shlédnout alespoň část celodenního programu – pohádkové vystoupení, ukázku dravého ptactva, střelbu z luku, přehlídku zbraní a zbroje, historické vojenské ležení a šermířské souboje.
Jiným místem je hudební scéna u rotundy sv. Kateřiny, na kterou se během léta program zaměří hned dvakrát. Středy jsou zasvěceny minifestivalu s názvem Playáda a koncertům menších hudebních těles. Páteční večery potom pak můžete strávit s řadou dýdžejů a bohatou porcí muziky všeho druhu. Kdykoliv během dne máte možnost výhledy na údolí řeky Dyje se sklenkou vína či některým z letních mixů jedinečné atmosféře.
Jedna z novinek letošního programu je scéna u Enotéky v prostoru bývalé loupežnické věže, která nabídne krásné prostředí historických budov pivovaru. Samotné základy věže stojí za shlédnutí, jako jedna z pouhých dvou tří ve středověké Evropě měla osmiboký půdorys. Krom jiného se tam každé úterý představí cimbálové muziky, a to nejen ze Znojemska.
Pravidelnou součástí léta ve Znojmě jsou také divadelní představení. Ve čtvrtek 18. srpna se v 17 a 19 hodin na nádvoří znojemského hradu odehraje vystoupení Divadelní a kaskadérské společnosti Štvanci.
Mušketýři na Hradě – kam se mimochodem vrátil zpět pivovar – Slavnosti okurek, Šramlfest… to je několik dalších lákadel pro zážitky ve městě. Umocnění historické atmosféry prázdninového dění obstará také ponocný. Po tři večery v týdnu projde centrem a odtroubí večerku.

Mimořádnou pozornost dětí, ale i dospělých si však zaslouží Trnkova zahrada. Putovní interaktivní výstavu plnou fantazie je od května do září instalována v jedinečném prostředí Louckého kláštera ve Znojmě. Multimediální projekt oživuje stránky z knihy ilustrátora Jiřího Trnky. Malé návštěvníky čeká honička se zlomyslným kocourem a nechybí ani mluvící velryba. Příběh zapomenuté zahrady z jiných časů potvrzuje to, co Jiří Trnka ukázal světu už na výstavě EXPO 58 v Bruselu. V podobě Stromu hraček nechal všechny nahlédnout do poetiky české duše. Dá se očekávat, že děti stržené programem v Zahradě zapomenou pro ten čas na mobily a všechny nezbytnosti dneška.

Vynechat ovšem nelze ani samostatný fenomén Znojemského vinobraní. Vidět rozhodně musíte slavnostní průvod Jana Lucemburského s kejklíři a muzikanty nebo některá vystoupení známých kapel. I kdybyste proto měli do Znojma přijet opakovaně mezi devátým a jedenáctým září 2022, kdy se vinobraní koná.

Mimochodem, kořeny vinobraní leží v roce 1966 a zatím největší a nejúspěšnější proběhlo v roce 1967. Program s téměř 600 účinkujícími zhlédlo tenkrát na 110 000 návštěvníků! Přijeďte i vy a společně zkusme tento padesát pět let starý rekord překonat!

21. 6. 2022

Daily Meal

všechny novinky

U plotny vědec aneb Jan Kaplan

Story jak pro Hollywood. Nestává se totiž často aby se kuchařem stal antropolog

Grandhotel Pupp vylétne na pražské nebe

Během dvou prodloužených víkendů – od 7. do 10. září a 14. až 17. září mohou pražští mlsní – a nejen oni – zažít už zavedenou tradici Dinner in the Sky

Jak na vedro? Přes koktejly

Na odvážný recept pro osvěžení v horkém létě zve hotel Four Seasons

Daily Drink

všechny novinky

Poetická zastávka ve chvatu velkoměsta

Sotva překročíte práh vchodových dveří, uřícený hektický svět metropole třetího milénia jakoby kamsi zmizel

Pivo přímo ze sklepa – další z rodiny svijanských speciálů

Letošní sezónu otevřel pivovar Svijany opět novinkou v portfoliu

Tři patra vín u Jelena

Znovupořádání populárních degustací je zřejmým znamením návratu lepších časů gastronomie