FOODOLOGY

Filet z candáta, zázvorovo-česneková krusta, mash z bramborových slupek

Vysoká gastronomie z odpadků aneb Kosti a košťály na talíři

Jak dát dohromady „kontejnerové“ menu, ukázali šéfkuchaři Nicolas Isnard, Mahavir Kanswal a Marek Šáda.

Smažená slupka z topinamburu, polévka bouillabaisse z rybích kostí, nebo jogurtový cheesecake s okrojky ovoce? Taste Waste anebo ochutnejte odpadky, to bylo jedno z témat, jimž se věnoval letošní zimní Grand Restaurant Festival, který skončil poslední únorový den.

Co největší vytěžení všech surovin používaných v kuchyni patří již dlouho k hlavním současným trendům světové gastronomie. Je totiž zbytečné, aby v koši končily zeleninové košťály, ovocné jádřince či ořezy masa, pokud se z nich dá vytěžit nějaká dávka chuti navíc.

Ostatně pokud zabrousíme do minulosti, právě kvůli nevoli vyhazovat použitelné suroviny kdysi vesničtí řezníci ke svým krámům připojovali hospody. Všechny ty ořezy, nepopulární řezy masa, kosti a kdoví co ještě, které dnes kvůli superčistým kuchyňským úpravám často končí v odpadcích u zpracovatele, jim byly znamenitou surovinou k přípravě jídel. A jakých jídel!

Jednou z akcí spojených s festivalem byla i slavnostní večeře na toto téma, kterou v restauraci Bellevue připravili šéfkuchaři Nicolas Isnard (restaurace Auberge de la Charme nedaleko Dijonu), Mahavir Kanswal (z týmu restaurace V Zátiší) a Marek Šáda (Mlýnec).

Každý z kuchařů se vytáhl, jejich chody měly nápad, překypovaly chutí a překvapovaly použitou surovinou. Přítomným se nejvíce líbil filet z candáta se zázvorovo-česnekovou krustou a mashem z bramborových slupek, kterou s typicky indickým rukopisem předložil hostům Mahavir Kanswal. Potěšila i jeho jemně vykroužená polévka z kuřecích kostí, stonků koriandru a kokosového mléka. Nicolas Isnard, reprezentující Francii, zase vystřihl znamenité pošírované vejce s polévkou bouillabaisse z rybích kostí a neztratilo se ani maso z jehněčích kostí s kapustou a libečkem a další kreace Marka Šády.

Asi se nestane, aby restaurace přepisovaly jídelní lístky a před popelnicemi hlídkovali najatí sběrači „surovin“, ale menu v Bellevue leccos naznačilo. A sice to, že pokud se věnuje přemýšlení nad použitými surovinami a jídelním lístkem dostatek času a kuchaři mají dostatek invence, náklady v mnoha restauracích mohou klesnout, aniž by utrpěla kvalita nabízených pokrmů. A ještě si takový podnik vyslouží punc originality.

3. 3. 2016

Daily Meal

všechny novinky

Vydařené dopoledne na Novotného lávce

Jak správně stolovat a chovat se v restauraci se stává zajímavým tématem nejen pro dospělé

Dvojí život jménem Bounty

To, že není stran gastronomie široké veřejnosti kdovíjak známý nijak nesnižuje jeho věhlas

Covid se postaral i o pozitiva

Ač byla protikovidová opatření leckdy až likvidační, v pohostinství se přesto rodily nové podniky

Daily Drink

všechny novinky

Tři patra vín u Jelena

Znovupořádání populárních degustací je zřejmým znamením návratu lepších časů gastronomie

Rakouská vína tekla v Jaltě proudem

Po čtyři hodiny patřily v prostorách Jalta Boutique Hotelu rakouským vínům

Tržnice v oblacích ovocných vůní

Premiérový ročník Pálenkafestu znovu odhalil dávný fenomén české gastronomie