FOODOLOGY

Valtická přehlídka vín slaví 22 let

Mezi stovkou zlatých etiket vybraných do Salonu vín se dají najít opravdové skvosty

Čtvrtého února 2022 otevřel své brány Salon vín s číslem 22. Jako jedenadvacetkrát předtím v ní Národní vinařské centrum, o.p.s. nabízí přehlídku stovky vín, která v vín ČR je nejvyšší národní přehlídce vín v získala nejvyšší ocenění. Vybrané etikety se stanou ve sklepení zámku ve Valticích součástí otevřené expozice Národního Salonu vín.
Komise odborníků vybraly stovku zlatých medailistů z původně 1 456 vín. Kromě zlaté série bylo dalších 251 vzorků oceněno medailí stříbrnou.

Projděme si onu zlatou stovku od pětapadesáti vinařů z Čech a Moravy. Vedle řady ostřílených medailistů – za všechny zmiňuji Znovín Znojmo, Vinselekt Miloše Michlovského a ostatní velkosběratele medailí – jsou i jiní. Daleko menší co do produkce, avšak tentokrát se jim také „zazlatilo“. Některým dokonce prémiově. Potěšující je jistě zlatá medaile pro Vinařství pánů z Lipé, a to z více důvodů. Jejich Modrý Portugal 2017 pozdní sběr, suché – Sapphire Collection potvrzuje jeden fakt. Kdysi opomíjená odrůda, která byla na vymření -mimochodem k její záchraně napomohlo i původní poslání coby odrůdy pro Svatomartinská vína – ukazuje v režii vracovského vinařství jak dobrá vína umí dát. Věřme, že premiérové zlato pro tento sklep není posledním.

Když zazní jméno ing. Jiří Kopeček, asi všem naskočí Pálava. Několikrát už s ní v Salonu na medaile dosáhl a uspěl i tentokrát. Konkrétně jde výběr z bobulí ročníku 2018. Při důsledné snaze o nejlepší výsledek školení vín a řadu bohatých zkušeností můžeme očekávat výsostně lahodné doušky.
Určitě stejně zasloužené jako lichotivé je zlato pro Víno Blatel. Dlouhodobí pěstitelé odrůdy Merlot s níž mají velký sukces a bodovali s ní i při minulém Salonu mají dnes jiného vítěze. Jejich zlatým zástupcem je tentokrát směska – Cuvée Plachty 2018 výběr z hroznů. Slovo „směska“ jsem použil záměrně. Ač se dá použít slangově i pro všechny velké kupáže světa, u nás mělo dlouho pejorativní význam. Tímto vínem – a nejen jím – se mu dostává jisté satisfakce. Snad mi blatničtí odpustí, použil jsem je s velkým respektem k výsledku sezdání Merlotu s Frankovkou mocného více než „patnáctivoltového“ důrazu.
Asi už samozřejmostí je na seznamu zlatých medailistů Hana Mádlová. Frankovka 2018 výběr z hroznů pod její etiketou získala zlato dokonce už podruhé. K tomu není co dodat.

Těch, kdo by si zasloužili být jmenováni je daleko víc – vlastně celá stovka. Do přiděleného formátu se však nevmístí, takže jen heslovitě zmiňuji ještě velké vinaře z malé podoblasti – Čech.
Ze zlata se těší za své Rulandské modré 2018 výběr z hroznů Jiří Zámeckého vinařství Jiřího Lobkowicze na Mělníku.
I druhá zlatá putuje na Mělník. Je za Rulandské bílé sur lie 2019 pozdní sběr a míří na Českou zemědělskou univerzitu v Praze, přesněji do Vinařského střediska Mělník. Do třetice je to Ryzlink rýnský VOC Mělník 2018 vinaře Luďka Vondráka.
Sečteno, podtrženo. Dvacátý druhý Salon vín ukázal další krok ve vývoji české a moravské vinařské produkce. Oceněná vína jsou zrcadlem toho, jak dalece vyrostlo naše vinohradnictví a vinařství do rozmanitosti, především však kvality.

11. 2. 2022

Daily Meal

všechny novinky

Vydařené dopoledne na Novotného lávce

Jak správně stolovat a chovat se v restauraci se stává zajímavým tématem nejen pro dospělé

Dvojí život jménem Bounty

To, že není stran gastronomie široké veřejnosti kdovíjak známý nijak nesnižuje jeho věhlas

Covid se postaral i o pozitiva

Ač byla protikovidová opatření leckdy až likvidační, v pohostinství se přesto rodily nové podniky

Daily Drink

všechny novinky

Tři patra vín u Jelena

Znovupořádání populárních degustací je zřejmým znamením návratu lepších časů gastronomie

Rakouská vína tekla v Jaltě proudem

Po čtyři hodiny patřily v prostorách Jalta Boutique Hotelu rakouským vínům

Tržnice v oblacích ovocných vůní

Premiérový ročník Pálenkafestu znovu odhalil dávný fenomén české gastronomie