FOODOLOGY

Kuchaři vaří s Klasou (Zlín)

Šéfkuchaři vaří s Klasou: ve světle baťovských tradic

Další pokračování regionálních večeří Šéfkuchaři vaří s Klasou, jehož spolupořadatelem je portál Foodology, se konalo 2. září ve Zlíně.

Zahajovací večer zlínského Garden Food Festivalu završila slavností večeře ze seriálu Šéfkuchaři vaří s Klasou. Odvíjela se však tentokrát podle poněkud odlišného scénáře. Kuchaři neměli zcela volný prostor pro svou invenci, téma bylo dané – menu podávané při promoci Jana Antonína Bati na tehdejší České vysoké škole technické Dr. Edvarda Beneše v Brně v roce 1938 (dnes VUT Brno).

Břetislav Novotný z hotelu Tomášov, kde večer probíhal, Jan Punčochář (Grand Cru, Praha) a David Viktorin (Rynk, Brno) pojali receptury jako výzvu a historický předpis aktualizovali v rámci současných trendů. Výsledkem bylo menu, které bylo hosty kvitováno s výsostnou spokojeností.

Co vlastně kuchaři připravili?


– Candát na způsob ceviche

– Consommé z hovězí oháňky se zeleninou – David Viktorin, Rynk Brno

– Kapoun plněný kysaným zelím a špekem s houbovou omáčkou a hrnkovým knedlíkem

– Hovězí roštěná s omáčkou z morku a okurek se zeleným pepřem, šišky s mákem a strouhankou, zadělávaná kapusta – Jan Punčochář, Grand Cru, Praha

– Jahodové cappuccino

– Tartaletka s čokoládovou-kávovou ganache – Břetislav Novotný, Hotel Tomášov


Přes sedmdesát let staré receptury za využití produktů se značkou Klasa šéfkuchaři vnímavě aktualizovali. V šestichodovém menu předvedli invenci i cit pro surovinu, když jednoduché původní pokrmy povýšili na salonní záležitost. Večeři ve formě rautu provázela příjemná atmosféra. Jistě k ní přispělo i samo místo konání. Současný hotel Tomášov byl totiž v době rozkvětu firmy Baťa sídlem Tomášovců, což byli elitní zaměstnanci jeho továren, kteří se zde připravovali v manažerské etice či podnikatelské diplomacii, chcete-li.

Mimořádný sukces měly všechny položky pořadu. Znamenité Viktorinovo ceviche, svěží, zdravě pikantní a hýřící čerstvostí, probudilo chutě a hosté po něm nedočkavě pokračovali k výdeji dalších chodů. Obě Punčochářovy kreace, netuctově komponované, měly úžasně gradované chutě.

Břetislav Novotný, který zprvu trochu smutně přehlížel fronty u kolegů, se nakonec také dočkal. Se stejnou vervou se hosté na závěr vrhli na jeho cukrářské kreace. Jahodové cappuccino chutnalo tak svěže, jako kdyby jahody byly právě utrženy někde za rohem. S tartaletkou bylo ve finále trochu náročné se vypořádat. Efektně vypointované chutě nutily k tomu zlikvidovat ji do posledního drobečku, ovšem její o čárku větší velikost tomu po všem předchozím bránila.

Večer sklidil příznivý ohlas, ovšem je nutné poznamenat toto: jak je rautová forma příhodná pro hosty, dovoluje komunikaci každého s každým a přispívá k uvolněné atmosféře, s jídly je vždy trochu problém. Delší pobyt v ohřívaných vanách krmím neprospívá. Kuchaři se s tímto jevem museli poprat a lze říci, že se s ním utkali vítězně. V neposlední řadě také díky dobře voleným nápojům – Jelínkovým destilátům, líbivým výběrem vín a pivem Zubr, mimochodem také držitelem značky Klasa – končil v pozdních večerních hodinách.

13. 9. 2016

Daily Meal

všechny novinky

Vydařené dopoledne na Novotného lávce

Jak správně stolovat a chovat se v restauraci se stává zajímavým tématem nejen pro dospělé

Dvojí život jménem Bounty

To, že není stran gastronomie široké veřejnosti kdovíjak známý nijak nesnižuje jeho věhlas

Covid se postaral i o pozitiva

Ač byla protikovidová opatření leckdy až likvidační, v pohostinství se přesto rodily nové podniky

Daily Drink

všechny novinky

Tři patra vín u Jelena

Znovupořádání populárních degustací je zřejmým znamením návratu lepších časů gastronomie

Rakouská vína tekla v Jaltě proudem

Po čtyři hodiny patřily v prostorách Jalta Boutique Hotelu rakouským vínům

Tržnice v oblacích ovocných vůní

Premiérový ročník Pálenkafestu znovu odhalil dávný fenomén české gastronomie