FOODOLOGY

Rakouská vína tekla v Jaltě proudem

Po čtyři hodiny patřily v prostorách Jalta Boutique Hotelu rakouským vínům

Po čtyři hodiny patřily v prostorách Jalta Boutique Hotelu rakouským vínům
Již pošesté se 15. listopadu 2022 konal přehlídka rakouských vinařů. Z jedenácti tisíc vinařských producentů našeho jižního souseda se jich Jaltě představily dva tucty. Co do počtu možná málo, ovšem všichni jsou reprezentanty nejvyšší vinařské ligy své země. Vedle velkých jmen, která jsou známá milovníkům vína po celém glóbu se předvedla řada mladých producentů. U nás možná méně známých, nicméně už dostatečně zběhlých na to, aby dále šířili věhlas vinařství své země.
Vybereme teď pár sklepů z obou kategorií s tím, aby nám odpustili všichni ti, které vynecháme. Celá pražská sestava zúčastněných je i tak plejádou toho nejlepšího, co Rakušané světu nabízejí.

První zmínku si jistě zaslouží vinařství Hofkellerei des Fürsten von Liechtenstein ve Wilfersdorfu. Rodina je drží od roku 1436 a patří k úhelným kamenům rakouské produkce bílých vín jakkoliv pod knížecí korunkou Liechtensteinů. Znamenité veltlíny, atraktivní kupáž ryzlinku a veltlínského zeleného Cuvée Herrnbaumgartner Niedeösterreich. Co etiketa, to po všech stránkách lahodný doušek.
Věhlas možná ještě o čárku dvě vyššímu se těší klášterní vinařství Stift Klosterneuburg. Datum založení – 1114 – je řadí k nejstarším na světě a jistě je nejstarším v zemi.
Když se někde pěstuje réva a víno školí bezmála tisíc let musí to být v lahvích znát. Vyberte si z produkce sklepa jednu či dvě, lhostejno jaké a jistě se stanete fandy této pevnosti rakouské vinařské slávy! Proč by to nakonec nemohl být za všechny Österreich Sekt Riesling „F.L. Premier Brut“?! Pro oslavy všeho druhu to pravé.

Určitě nelze pominout ani vinařství Hofbauer. Svá znamenitá vína tam lahvují nepřetržitě od roku 1949. Se stále stoupající kvalitou. Díky lokaci nedaleko našich hranic je dostatečně a již dlouho znám i u nás. Vína z poměrně nedávno vysazených rév Grauburgunderu zaujala pozici hned vedle věhlasných Weisburgunderů či Neuburgerů..

Ovšem nedosti na tom, U Hofbauerů se – možná právě pro těsné sousedství s Moravou – začalo vařit pivo. Podle zpráv svědků je stejně kvalitní jako jejich vína.
V oblasti Neziderského jezera nelze nezmínit Vinařství Temer. Rodinný podnik je jedním z nejlepších vinařství v zemi a jeho pověst proslavila vína z Golsu široko za hranice země. Mezi řadou na různých přehlídkách vyznamenaných se hlásí o pozornost Heideboden Rot. Třísložkové cuvée lze díky složení – zweigelt, frankovka svatovavřinecké – považovat za svým způsobem „nejrakouštější“ z rakouských červených vín.
Ještě musíme nahlédnout do Burgenlandu. Oblast frankovek je velepopulární, a to nejen skrze tamní báječná červená.
Hodně se při různých vinařských diskuzích o Burgenlandu skloňuje jméno Eichenwald Weine. 90 procent sortimentu tvoří červená – a jaká červená“! Frankovky z klasické i premiérové řady klasické řady nabízí sortiment z dřevěných sudů velkokapacitních i malých barikových.
Vůbec se ale neztratí vzácně lehce pitelné Cuvée Rosé Kassik „korallenrebe.“ V letních dnech plné pohody a klidu akcentuje náladu a nenápadně vás vede ke konzumaci jedné lahve za druhou.

Šestá přehlídka rakouských vín opět potvrdila jak se Tamní vinaři dokázali tvrdošíjným bojem za kvalitu prosadit ve stále silnější konkurenci se udržet na výsluní.

23. 11. 2022

Daily Meal

všechny novinky

Hody pod pod okny Primase českého

Jakkoliv Masopust ztratil mnoho ze svého významu, jeho až bujaré oslavy trvají

Italské námluvy při svíčkách

O tom, jaká má být noc lásky vědí asi nejvíce Italové

S Itálií v krvi

Denně chystá Tomáš Mykytyn tradiční, stále však živé pecky italské kuchyně v historickém podzemí měšťanského domu na Starém Městě

Daily Drink

všechny novinky

České pivo se neztratilo

Osm set osmdesát piv z dvou stovek pivovarů osmnácti zemí

Poetická zastávka ve chvatu velkoměsta

Sotva překročíte práh vchodových dveří, uřícený hektický svět metropole třetího milénia jakoby kamsi zmizel

Pivo přímo ze sklepa – další z rodiny svijanských speciálů

Letošní sezónu otevřel pivovar Svijany opět novinkou v portfoliu