FOODOLOGY

Finále Bocuse d'Or 2015

Příliš mnoho kuchařů a jen jeden vítěz. Bocuse d´Or pošestnácté

O postup do evropského finále prestižní soutěže se 18. a 19. ledna utká až osm tuzemských kuchařů. Úkol: jeseter malý s kaviárem a jelení hřbet s kostí.

Po regionálních a oblastních kolech se jednou za dva roky sejde v Lyonu čtyřiadvacet kuchařů, kteří se v emocemi nabité aréně utkají v boji o zlatou, stříbrnou a bronzovou sošku zakladatele. Francouzský šéfkuchař Paul Bocuse se soutěží začal v roce 1987 a letos se pošestnácté bojuje o postup. Lyonské vyvrcholení přijde v lednu 2017.

Jestli bude ve finále Bocuse d´Or zastoupena i Česká republika, se začne zvolna vyjasňovat 18. a 19. ledna. Díky licenci pro soutěž, kterou vlastní majitel gastronomické skupiny Kampa Nils Jebens, a spoluúčasti společnosti Makro Cash & Carry dodávající všechny suroviny, proběhne v těch dnech národní kolo v pražské Makro Akademii. Odborná porota pro národní kolo, jejímž prezidentem je hlavní šéfkuchař Kampa Group Marek Raditsch, vyberrala z přihlášených zájemců na základě životopisů a motivačních dopisů osm finalistů. Vítěz získá jednak možnost postoupit do evropského finále, které se uskuteční v květnu v Budapešti, a jednak profesionálního kouče a podpůrný tým, aby se mohl na klání co nejlépe připravit.

Finalisty českého národního kola jsou:

  • Patrik Bečvář – Selský Dvůr (Praha)
  • Jan Kaplan – Pavillon (Brno)
  • Ondřej Molina – Černá Růže (Mladá Boleslav)
  • Lukáš Nečas – Simplé Restaurant (Brno)
  • Ladislav Pakosta – Kampa Park (Praha)
  • Daniel Polák – Budha-Bar Hotel Prague
  • Martin Staněk – Perfect Canteen Kooperativa (Praha)
  • Marek Šáda – Mlýnec (Praha)

 

Pro české i evropské kolo jsou dány hlavní komponenty: jeseter malý s kaviárem a jelení hřbet s kostí. Každý soutěžící musí během tří a půl hodiny vystřihnout dva pokrmy. Kuchaři však nesmějí používat žádné předpřipravené ingredience kromě několika povolených výjimek – těmi jsou vývary a očištěná zelenina. „Porota hodnotí chuť, prezentaci i originalitu pokrmu. Zajímá ji ale také to, jak soutěžící respektuje ingredience a jakou má výtěžnost. Soutěžící dostávají body i za čistotu svého pracoviště. Body naopak mohou ztratit například za nedodržení časového limitu,“ vysvětluje základní pravidla hodnocení Petr Stádník, šéfkuchař Makro a člen poroty.

České finále klání šéfkuchařů Bocuse d´Or Česká republika 2016 je přístupné i veřejnosti. Kapacita hlediště je omezena na 100 míst. V ceně 250 Kč za vstupenku je zahrnuto lehké občerstvení a nealko nápoje.

Do širšího povědomí se soutěž Bocuse d´Or zapsala po dvaceti letech existence. Výrazně se rozšířila v Evropě, byla zavedena v Asii a Latinské Americe, později i v oblasti Pacifiku. Česká republika v ní dokonce už získala – tak trochu nepřímo – bronzovou medaili. V roce 1995 ji dobyl Patrik Jaroš, ovšem coby člen německého týmu. Za velký úspěch lze však považovat také účast a konečné čtrnácté místo Jana Všetečky ve světovém finále v roce 2009. V době, kdy největší sukces sklízeli vedle Francouzů Skandinávci, má jeho vystoupení dodnes svou váhu, možná nepříliš doceněnou.

Finalisté celosvětového vyvrcholení, které co dva roky shlédne v „aréně“ 2500 diváků, vzejdou ze 60 národních kol. Kromě nezanedbatelné finanční odměny pro první tři (20, 15 a 10 tisíc eur) otevírá soutěž brány k angažmá do nejlepších podniků i všem dalším finalistům.

5. 1. 2016

Daily Meal

všechny novinky

Tatry vyměnil za Prahu aneb Tomáš Kohút

Když mamince chutnalo první jídlo, které kdy připravil bylo o jeho povolání rozhodnuto

Zpátky doma aneb Jan Kaplan II

Když se po pěti letech vrátil do Brna, zjistil, že právě česká kuchyně pro něj může být úskalím

U plotny vědec aneb Jan Kaplan

Story jak pro Hollywood. Nestává se totiž často aby se kuchařem stal antropolog

Daily Drink

všechny novinky

Poetická zastávka ve chvatu velkoměsta

Sotva překročíte práh vchodových dveří, uřícený hektický svět metropole třetího milénia jakoby kamsi zmizel

Pivo přímo ze sklepa – další z rodiny svijanských speciálů

Letošní sezónu otevřel pivovar Svijany opět novinkou v portfoliu

Tři patra vín u Jelena

Znovupořádání populárních degustací je zřejmým znamením návratu lepších časů gastronomie