Příliš mnoho kuchařů a jen jeden vítěz. Bocuse d´Or pošestnácté
O postup do evropského finále prestižní soutěže se 18. a 19. ledna utká až osm tuzemských kuchařů. Úkol: jeseter malý s kaviárem a jelení hřbet s kostí.
Po regionálních a oblastních kolech se jednou za dva roky sejde v Lyonu čtyřiadvacet kuchařů, kteří se v emocemi nabité aréně utkají v boji o zlatou, stříbrnou a bronzovou sošku zakladatele. Francouzský šéfkuchař Paul Bocuse se soutěží začal v roce 1987 a letos se pošestnácté bojuje o postup. Lyonské vyvrcholení přijde v lednu 2017.
Jestli bude ve finále Bocuse d´Or zastoupena i Česká republika, se začne zvolna vyjasňovat 18. a 19. ledna. Díky licenci pro soutěž, kterou vlastní majitel gastronomické skupiny Kampa Nils Jebens, a spoluúčasti společnosti Makro Cash & Carry dodávající všechny suroviny, proběhne v těch dnech národní kolo v pražské Makro Akademii. Odborná porota pro národní kolo, jejímž prezidentem je hlavní šéfkuchař Kampa Group Marek Raditsch, vyberrala z přihlášených zájemců na základě životopisů a motivačních dopisů osm finalistů. Vítěz získá jednak možnost postoupit do evropského finále, které se uskuteční v květnu v Budapešti, a jednak profesionálního kouče a podpůrný tým, aby se mohl na klání co nejlépe připravit.
Finalisty českého národního kola jsou:
- Patrik Bečvář – Selský Dvůr (Praha)
- Jan Kaplan – Pavillon (Brno)
- Ondřej Molina – Černá Růže (Mladá Boleslav)
- Lukáš Nečas – Simplé Restaurant (Brno)
- Ladislav Pakosta – Kampa Park (Praha)
- Daniel Polák – Budha-Bar Hotel Prague
- Martin Staněk – Perfect Canteen Kooperativa (Praha)
- Marek Šáda – Mlýnec (Praha)
Pro české i evropské kolo jsou dány hlavní komponenty: jeseter malý s kaviárem a jelení hřbet s kostí. Každý soutěžící musí během tří a půl hodiny vystřihnout dva pokrmy. Kuchaři však nesmějí používat žádné předpřipravené ingredience kromě několika povolených výjimek – těmi jsou vývary a očištěná zelenina. „Porota hodnotí chuť, prezentaci i originalitu pokrmu. Zajímá ji ale také to, jak soutěžící respektuje ingredience a jakou má výtěžnost. Soutěžící dostávají body i za čistotu svého pracoviště. Body naopak mohou ztratit například za nedodržení časového limitu,“ vysvětluje základní pravidla hodnocení Petr Stádník, šéfkuchař Makro a člen poroty.
České finále klání šéfkuchařů Bocuse d´Or Česká republika 2016 je přístupné i veřejnosti. Kapacita hlediště je omezena na 100 míst. V ceně 250 Kč za vstupenku je zahrnuto lehké občerstvení a nealko nápoje.
Do širšího povědomí se soutěž Bocuse d´Or zapsala po dvaceti letech existence. Výrazně se rozšířila v Evropě, byla zavedena v Asii a Latinské Americe, později i v oblasti Pacifiku. Česká republika v ní dokonce už získala – tak trochu nepřímo – bronzovou medaili. V roce 1995 ji dobyl Patrik Jaroš, ovšem coby člen německého týmu. Za velký úspěch lze však považovat také účast a konečné čtrnácté místo Jana Všetečky ve světovém finále v roce 2009. V době, kdy největší sukces sklízeli vedle Francouzů Skandinávci, má jeho vystoupení dodnes svou váhu, možná nepříliš doceněnou.
Finalisté celosvětového vyvrcholení, které co dva roky shlédne v „aréně“ 2500 diváků, vzejdou ze 60 národních kol. Kromě nezanedbatelné finanční odměny pro první tři (20, 15 a 10 tisíc eur) otevírá soutěž brány k angažmá do nejlepších podniků i všem dalším finalistům.
- Finále Bocuse d’Or 2015
- Finále Bocuse d’Or 2015
- Finále Bocuse d’Or 2015
- Finále Bocuse d’Or 2015, 1. místo (Norsko)
- Finále Bocuse d’Or 2015, 2. místo (USA)
- Finále Bocuse d’Or 2015, 3. místo (Švédsko)