FOODOLOGY

Svatomartinská husa

Pivaři trumfují vinaře: svatomartinská husa na pivu

Krušovický pivovar připravil pro letošní oslavy svatého Martina speciální várku ležáku.

Svatomartinskou husu máme povýtce zafixovanou s doprovodem vína. Ovšem zdaleka to tak nemusí být vždy. Ortodoxní pivaři si k ní raději dopřejí půlčík či dva řádného, chutného piva. Limitovaná edice královského, za studena chmeleného nefiltrovaného krušovického ležáku je připravena v objemu 700 hektolitrů, sudy budou naraženy 11. listopadu.

Nefiltrované pivo je díky studenému chmelení hořčejší než běžné ležáky, a tudíž by mělo být huse báječným doprovodem. Zvláště pokud jeho digestivní účinky zapůsobí tak, abyste po jedné porci husy dostali chuť na další.

Pokud si husí pečeni budete připravovat sami, může vám být inspirací recept, podle něhož jde údajně o nejvhodnější úpravu právě ke Svatomartinskému ležáku.

 

Svatomartinská husa s bílým zelím a jablky

Na husu: husa, 3 středně velká jablka, kmín, sůl

Na zelí: 300 g jablek, 340 g hlávky bílého zelí, 350 ml piva Krušovice – ležák za studena chmelený, 400 ml vody, 3 polévkové lžíce medu, šťáva z jednoho citrónu, 2 kávové lžičky kmínu, sůl, 30 g másla

Postup: Očištěnou husu dobře osolíme vně i vevnitř. Jablka oloupeme, zbavíme jádřinců a vložíme dovnitř husy, aby se při pečení nepropadala hruď. Dáme do pekáče, posypeme kmínem a pečeme asi 2,5 hodiny v horkovzdušné troubě na 180 °C. Při pečení stále podléváme a přeléváme výpekem, do kůže pícháme vidličkou, aby se všechen tuk vypekl. Poté sundáme pokličku a dopečeme 30 minut při 250°C na horním pečení.

Zelí nakrájíme na drobné nudličky nebo nastrouháme. Dáme do hrnce, zalijeme pivem a vodou, osolíme, přidáme kmín, med i šťávu z citronu a vaříme bez pokličky do změknutí. Mezitím oloupeme jablka, odstraníme jádřince a nakrájíme na drobné kostky. Jakmile je zelí měkké a voda a pivo téměř vyvařené, přidáme jablka a povaříme 5 minut pod pokličkou. Poté odstavíme z plotny, vezmeme máslo přímo z lednice a pomalu rozpustíme ve zbytku šťávy na zahuštění.

Podáváme s kynutým nebo karlovarským knedlíkem.

8. 11. 2017

Daily Meal

všechny novinky

Vydařené dopoledne na Novotného lávce

Jak správně stolovat a chovat se v restauraci se stává zajímavým tématem nejen pro dospělé

Dvojí život jménem Bounty

To, že není stran gastronomie široké veřejnosti kdovíjak známý nijak nesnižuje jeho věhlas

Covid se postaral i o pozitiva

Ač byla protikovidová opatření leckdy až likvidační, v pohostinství se přesto rodily nové podniky

Daily Drink

všechny novinky

Tři patra vín u Jelena

Znovupořádání populárních degustací je zřejmým znamením návratu lepších časů gastronomie

Rakouská vína tekla v Jaltě proudem

Po čtyři hodiny patřily v prostorách Jalta Boutique Hotelu rakouským vínům

Tržnice v oblacích ovocných vůní

Premiérový ročník Pálenkafestu znovu odhalil dávný fenomén české gastronomie