FOODOLOGY

Candát s čočkou (Hergetova Cihelna)

Hergetova Cihelna má nové menu. Na zimu se vytasila s českou modernou

Jídelníček podniku na břehu Vltavy obohatil candát se špekovými knedlíčky či krkovicí z divočáka s bramborovou kaší a houbami.

Restaurace, která se dosud soustředila především na italskou a francouzskou kuchyni osvěženou podněty z Asie, se rozhodla zabrousit do českých luhů a hájů. Šéfkuchař Hergetovy Cihelny Petr Laštovička poskládal pod supervizí Marka Raditsche nový jídelníček pro zimní období nejen z osvědčených pokrmů ochucených lanýži a foie gras, ale také tradičních českých chutí.

Česká stopa v nabídce stojí na moderně zpracovaných surovinách a přiměřeně efektní prezentaci. Mezi polévkami zaujme smetanová polévka z lesních hub s pošírovaným vejcem. Z rybích pokrmů utkví v paměti neotřelá kreace candáta s čočkovým ragú, omáčkou z česnekové pažitky a špekovými knedlíčky. Jakkoli nezvyklá, hýří tato kombinace surovin známých ze zlaté éry české kuchyně precizně sladěnými chutěmi.

Invenční variací je rovněž hovězí tatarák, obmyslně naroubovaný karamelizovanou cibulí s medem a červeným vínem. Anebo pomalu pečená krkovice z divočáka, které dělá společnost zauzená bramborová kaše a lesní houby.

Rebarborový koláč ochucený malinami a servírovaný s malinovým sorbetem a skořicovou omáčkou, může být – i když poněkud utekl ze své sezóny – vychytaným závěrem pořadu jídel. Hosté toužící po ryze tuzemském závěru nicméně mohou vsadit na „klasičtější“ lívance se zmrzlinou ze sušených švestek s mandlovým krokantem.

Stále se lepšící servis, a zejména čím dál důkladnější přístup ke stavbě menu a přípravě pokrmů pomalu posouvají Hergetovu Cihelnu mezi ty pražské restaurace, které jsou hodné sledování. Když k tomu přidáte kouzelný výhled, který se neomrzí, klidně častěji než jednou ročně.

29. 12. 2015

Daily Meal

všechny novinky

Vydařené dopoledne na Novotného lávce

Jak správně stolovat a chovat se v restauraci se stává zajímavým tématem nejen pro dospělé

Dvojí život jménem Bounty

To, že není stran gastronomie široké veřejnosti kdovíjak známý nijak nesnižuje jeho věhlas

Covid se postaral i o pozitiva

Ač byla protikovidová opatření leckdy až likvidační, v pohostinství se přesto rodily nové podniky

Daily Drink

všechny novinky

Tři patra vín u Jelena

Znovupořádání populárních degustací je zřejmým znamením návratu lepších časů gastronomie

Rakouská vína tekla v Jaltě proudem

Po čtyři hodiny patřily v prostorách Jalta Boutique Hotelu rakouským vínům

Tržnice v oblacích ovocných vůní

Premiérový ročník Pálenkafestu znovu odhalil dávný fenomén české gastronomie