FOODOLOGY

Mikulov

Festival gurmánů v Mikulově se vrací již posedmé. S opulentními menu

Osm restaurací, sedm kuchařů a bezpočet moravských vín, to je rámec letošního ročníku Mikulov Gourmet Festivalu. Koná se 2. až 5. června.

Inspirací letošního ročníku se stala doba třetího vlastníka mikulovského panství knížete Maxmiliána II. Dietrichsteina. Ten coby hofmistr císařovny Eleonory, druhé manželky císaře Ferdinanda II., zodpovídal krom jiného i za skladbu jídel a výběr hostů k císařovninu stolu. Podávané pokrmy tak budou vzpomínkou na opulentní barokní hostiny u mikulovských tabulí z přelomu šestnáctého a sedmnáctého věku.

Mikulov Gourmet Festival se pozvolna čím dál víc vymyká ze scénáře, kterému se podřizují ostatní podobné podniky. Zatímco ty se zvolna stávají jarmarky, kde mají stánky vysokou převahu nad restauracemi, drží si Mikulov svou jedinečnost. Nejen proto, že se snaží představovat novou identitu jihomoravské tradiční kuchyně. Jeho přínos spočívá v tom, kde probíhá.

Osm restaurací v Mikulově nabízí prožitek nejen z podávaných krmí, ale i z pobytu v restauraci. Když si k tomuto fenoménu přidáte propracovanou nabídku párování s víny – samozřejmě také moravskými – dostanete se k prezentaci, jaká už téměř není k vidění. Rozhodně ne v takovém rozsahu. Komplexní nabídka – včetně servisu a atmosféry restaurací, sázka na kvalitu a čerstvé lokální suroviny, to vše společně představuje cestu, jak gastronomicky pozvednout celý region.

Festival zarámovaný do uchvacujícího prostředí města a jeho blízkého okolí je magnetem nejen pro pravověrné labužníky. Zárukou atraktivity festivalu je totiž účast špičkových tuzemských kuchařů – Jana Horkého, Radka Davida, Martina Svatka, Miroslava Husáka, Jaroslava Kozdělky, Petra Vláska a Patrika Bečváře. Ti budou svá propracovaná menu nabízet v mikulovských podnicích Restaurant Marcela Ihnačáka v Boutique Hotelu Tanzberg, Restaurace v Rodinném Vinařství Mikulov, Restaurace hotelu Galant, Romantická restaurace v Zámeckém sklepení, Hotel Marcinčák, Hotel Maroli, Restaurace na Kozím hrádku a restaurant Zámecká vinárna.

Menu šéfkuchařů na festivalu můžete prozkoumat zde

17. 5. 2016

Daily Meal

všechny novinky

Tatry vyměnil za Prahu aneb Tomáš Kohút

Když mamince chutnalo první jídlo, které kdy připravil bylo o jeho povolání rozhodnuto

Zpátky doma aneb Jan Kaplan II

Když se po pěti letech vrátil do Brna, zjistil, že právě česká kuchyně pro něj může být úskalím

U plotny vědec aneb Jan Kaplan

Story jak pro Hollywood. Nestává se totiž často aby se kuchařem stal antropolog

Daily Drink

všechny novinky

Poetická zastávka ve chvatu velkoměsta

Sotva překročíte práh vchodových dveří, uřícený hektický svět metropole třetího milénia jakoby kamsi zmizel

Pivo přímo ze sklepa – další z rodiny svijanských speciálů

Letošní sezónu otevřel pivovar Svijany opět novinkou v portfoliu

Tři patra vín u Jelena

Znovupořádání populárních degustací je zřejmým znamením návratu lepších časů gastronomie