FOODOLOGY

Chřest klíčem k zahrádkám

Král jarní zeleniny startuje nový život českého pohostinství

17. května 2021 ožívá české pohostinství. Zatím jen částečně, otevřením letních teras a zahrádek. Je příznačné, že se tak děje uprostřed sezóny chřestu. Lahůdky, kterou potkal podobný osud jako necitlivými zásahy vlády proti gastronomii v době pandemie covidu – 19 decimované hotely a restaurace. I chřest, oblíbená pochoutka labužníků, byl svého času coby buržoazní přežitek téměř vymazán z jídelních lístků. Na dlouhých padesát let.

Současný útisk gastronomie sice netrval tak dlouho – víceméně jeden rok, měl ovšem podobně bezmála likvidační účinek. Nakolik, to brzy zjistíme díky právě otevíraným zahrádkám. Než se uklidní euforie kolem jejich otevření a nedočkaví hosté se nasytí prvních zážitků, řekněme si něco o chřestu.
Svého času býval naším excelentním exportním artiklem, který dobýval kuchyně Evropy, především C&K říše. Tam se objevoval při habsburských večeřích v Schönbrunnu.

Jak již řečeno, poúnorové řádění zasáhlo i agrární produkci a chřest zmizel jak z polí na Ivančicku, tak i z pozemků rodiny Schusterů okolo Hostína u Vojkovic. Tam se ovšem naštěstí po listopadovém dění roku 1989 brzy opět vrátil.
Od té doby je signálem k zahájení jarní sezóny v restauracích a těší se širokému zájmu labužníků. I v letošním roce ho tamní pěstitelé připravili v naději v prolomení zhruba dvě stě padesáti denního embarga pohostinských zařízení. To skutečně nastalo a chřest se znovu dostává do kuchyní restaurací. Aby se stal jedním z hlavních hrdinů jara a vyhledávaným protagonistou na jídelních lístcích vybraných podniků po jejich strastiplné existenci během bezmála jednoho roku. Právě proto jsme toto superjídlo vybrali jako klíč ke znovuotevření pohostinství v Česku.

Mimochodem, společnost Český chřest je připravena jeho sezónu protáhnout co nejdéle, abychom si ho jak náleží užili.
A zahrádkám, těm se budeme samozřejmě věnovat jakkoliv zatím počasí zrovna zahrádkově nepůsobí. Jen jim dáme pár dní času na rozjezd po očekávané expanzi hostů v prvních dnech po otevření.

17. 5. 2021

Daily Meal

všechny novinky

Vydařené dopoledne na Novotného lávce

Jak správně stolovat a chovat se v restauraci se stává zajímavým tématem nejen pro dospělé

Dvojí život jménem Bounty

To, že není stran gastronomie široké veřejnosti kdovíjak známý nijak nesnižuje jeho věhlas

Covid se postaral i o pozitiva

Ač byla protikovidová opatření leckdy až likvidační, v pohostinství se přesto rodily nové podniky

Daily Drink

všechny novinky

Tři patra vín u Jelena

Znovupořádání populárních degustací je zřejmým znamením návratu lepších časů gastronomie

Rakouská vína tekla v Jaltě proudem

Po čtyři hodiny patřily v prostorách Jalta Boutique Hotelu rakouským vínům

Tržnice v oblacích ovocných vůní

Premiérový ročník Pálenkafestu znovu odhalil dávný fenomén české gastronomie