FOODOLOGY

Chcete umocnit své zážitky z letošního léta? Vyrazte do Znojma

Druhý zářijový víkend se město už po devětatřicáté stane místem Znojemského vinobraní

V podzemí vinohradského Vínografu tolik podobném vinnému sklípku představili program letošních oslav Bohumila Beranová, místostarostka města Znojma a ředitel Znojemské Besedy Frantšek Koudela.
Tato jedinečná slavnost vína, jejíž korunou je úžas budící historický průvod Jana Lucemburského je navíc doprovázena velkolepým programem. Tradiční skladba jeho jednotlivých částí je každoročně rozšířena o spoustu úžasných novinek. Což je hlavní motiv, který vás přiměje výlet do královského města na moravsko – rakouském pomezí si zopakovat i letos. Udělejte to, rozhodně nebudete zklamáni.

Začněme hned u průvodu, po boku krále Jana Českého se v roli Elišky Přemyslovny objeví její nová představitelka – herečka Marta Dancingerová. Znojemská rodačka bude jistě důstojnou královnou a po boku Janově, opět v podání Miroslava Hraběte, také vzácnou kamejí na diadému vší nádhery průvodu. Zde stojí určitě za zmínku, že dosavadní Eliška Přemyslovna Šárka Charvátová ze scény festivalů neodchází. Od Václava Berana, který festivalovým průvodům po po tři desetiletí vládl usedne do režisérského křesílka právě ona.
Vyjmenovat všechny aktéry hudebního programu Slavností není možné. Zmíním jich alespoň pár. Určitě to bude vzpomínka na Queeny v souvislosti s jejich výročím (padesát let od natočení prvního alba „Queen“). Objeví se i Aneta Langerová a také populární Vojenský umělecký soubor Ondráš.
Premiéru na Slavnostech bude mít i zpřístupnění další části podzemí města. Nejde o středověkou část, otevřen bude někdejší kryt civilní obrany pod Masarykovým náměstí. Jeho určením se pravděpodobně mělo stát zabezpečení tehdejších mocných v ponurých dobách po Únoru 1948.
Vedle průvodu – s novou královnou – se ve městě usadí středověk. Historická ležení, rytířské turnaje, ulička chudiny, inkviziční soud nebo historická představení pro děti. Ale také trhovci s historickými předměty a suvenýry, ale také pestrou gastro nabídku. Tématem může být i procházka na Hrad, prohlídka pivovaru, nemalý díl v programech je samozřejmě věnován dětem.

To nejdůležitější však vypukne v městských mázhauzech, šencích i na Slepičím trhu. Všude tam se představí řada vinařů a producentů burčáku. Zde je možná dobré zmínit jeden fakt, který má povýšit kulturu konzumace těchto nápojů i mimo restaurace. Ve prospěch vína bude utlumena nabídka burčáku. Víno samo má navíc být podáváno ve skle, aby požitek z doušku chutnal jak náleží.
Znojemské historické vinobraní se koná 8. až 10. září 2023 a město se tak na dva dny stane metropolí všech milovníků historických programů, hudby všech žánrů – a samozřejmě i gastronomie, především nápojové.
Kdybyste měli trable s dopravou, potom vězte: pro automobilisty vyrostou velkokapacitní parkoviště a jako novinka jsou zavedeny i speciální vlakové spoje mezi Havlíčkovým Brodem a Znojmem – s dosahem pomocí přestupů pak až do Prahy a dalších měst.

12. 7. 2023

Daily Meal

všechny novinky

Hody pod pod okny Primase českého

Jakkoliv Masopust ztratil mnoho ze svého významu, jeho až bujaré oslavy trvají

Italské námluvy při svíčkách

O tom, jaká má být noc lásky vědí asi nejvíce Italové

S Itálií v krvi

Denně chystá Tomáš Mykytyn tradiční, stále však živé pecky italské kuchyně v historickém podzemí měšťanského domu na Starém Městě

Daily Drink

všechny novinky

České pivo se neztratilo

Osm set osmdesát piv z dvou stovek pivovarů osmnácti zemí

Poetická zastávka ve chvatu velkoměsta

Sotva překročíte práh vchodových dveří, uřícený hektický svět metropole třetího milénia jakoby kamsi zmizel

Pivo přímo ze sklepa – další z rodiny svijanských speciálů

Letošní sezónu otevřel pivovar Svijany opět novinkou v portfoliu