FOODOLOGY

Restaurace Na kopci

Česko na novou hvězdu Michelinu nedosáhlo, novinkou je Bib Gourmand pro restauraci Na kopci

Kulinárním světem očekávaný červený průvodce Michelinu je opět na světě. Letošní 34. vydání brožury mapující nejlepší restaurace ve velkých evropských městech Česku novou hvězdu nepřineslo.

Musíme se smířit s obhajobou hvězdy pro La dégustation bohême bourgeoise a Alcron. Novinkou je Bib Gourmand za „výborné pokrmy za rozumné peníze“, který vydobyla restaurace Na kopci. Podnik Tita Eliáše a Jana Turka v Praze 5 se tak připojil k již dříve oceněným pražským gastronomickým oázám Aromi, Aureole, Divinis, Sansho a Sasazu.

Restauraci Na kopci zdobí vyrovnané výkony kuchyně a vstřícná obsluha. Kromě „Kopce“ jsou Eliáš s Turkem motorem restaurace Na konci na západním okraji Prahy v Lochkově, přičemž nepřehlédnutelná je také role šéfkuchaře Petra Vlka, který do týmu zapadl v roce 2009, rok po otevření podniku Na kopci.

Restaurace nabízí jak českou klasiku v rámci poledních menu – třeba v podobě rajské s hovězím a kolínky – tak nápadité variace na francouzskou či moderní tuzemskou kuchyni. Večer kuchaři posouvají laťku o pár stupínků výš a na lístku najdete vyladěné degustační menu. Čtyři chody vyjdou na 650 korun, nejdražší hlavní chod à la carte stojí 320 Kč a stálice menu, hovězí tatarák s francouzským šmrncem, hranolkami a salátem necelé tři stovky. Kopec se tak zařadil mezi 292 restaurací, které letos nesou označení Bib Gourmand.

Aby byl výčet českých restaurací v „Michi“ úplný, dodejme, že hodnotitelé průvodce zmínili další čtyři podniky – Grand Cru, Maso a Kobliha, Zdenek´s Oyster Bar a Atelier. Všechny po zásluze. Pokud v Grand Cru očekávali více, potom se, řekl bych, pohybovali v nereálném světě. Rozjet nový podnik do takových obrátek v čase méně než krátkém je samo o sobě sukces jako hrom. Udivující kreace Jana Punčocháře totiž na všechno nestačí a součinnost dění na place přece jen občas trochu drhne.

Celkem se Průvodce zmiňuje o 1537 hotelech a 2380 restauracích (v tom čísle je jich 15 se třemi hvězdami, 83 se dvěma a 373 s jednou hvězdou Michelin) ze 46 měst ve 20 zemích. Tři hvězdy letos jako jediný nováček v ranku nejvyšším získal pařížský Pavillon Ledoyen s Yanickem Alléno u kormidla. Kvality kuchyně maďarské potvrzuje jedna nová hvězda pro budapešťskou restauraci Tanti, díky níž má maďarská metropole už čtyři jednohvězdové podniky. Trošku nám ta Budapešť ukazuje záda, bohužel.

11. 3. 2015

Daily Meal

všechny novinky

Česká kuchyně stoupala k nebi

Původními surovinami v současných úpravách kontroval jedinečné kráse Prahy Pavel Býček

Ze zlatého fondu české kuchyně

Nejen znovuotevření restaurací či vznik nových, do dění se vracejí i osvědčené prezentační programy

Svijanské slavnosti po třiatřicáté

Slavnosti jsou krom oslav piva, léta a radosti také příslibem naděje

Daily Drink

všechny novinky

Rakouská vína tekla v Jaltě proudem

Po čtyři hodiny patřily v prostorách Jalta Boutique Hotelu rakouským vínům

Tržnice v oblacích ovocných vůní

Premiérový ročník Pálenkafestu znovu odhalil dávný fenomén české gastronomie

Vše o vinařství světa ve Valticích

Jedním z prvních dvou vzdělávacích projektů o vinohradnictví a vinařství začala Vinařská akademie Valtice