FOODOLOGY

Výstava České střepy

České víno a sklo: jedinečná kombinace v Galerii Českých center

Výstava České střepy v Rytířské ulici spojila tuzemské sklářství a vinařství.

Sklo a víno patří k sobě. Přesto se čeští skláři i vinaři potkali s nepřízní i malým zájmem, jejichž příčinou byl po listopadu 1989 bezbřehý obdiv ke všemu importovanému. Ani jedni, ani druzí však neztratili naději a vytrvali. Proto už nějaký čas oba obory znovu rozpínají křídla.

Přesvědčivě to ukázala výstava České střepy uspořádaná Českými centry v jejich pražské galerii v Rytířské ulici v Praze 1, která trvá do 24. října. Pro jeden z večerů se Česká centra spojila s gastronomickým webovým portálem Foodology, aby vedle produkce vybraných sklářských výtvarníků společně představily zástupce tří vinařství z vinařské oblasti Čechy.

Vinařství Salabka předvedlo kromě efektně designovaných lahví pro své produkty i dvě ukázky vín. Ryzlink rýnský a historicky v Čechách tradiční Rulandské modré. Reprezentanti Vinných sklepů Kutná Hora přivezli téměř neznámou, poměrně nedávno ve Švýcarsku vyšlechtěnou odrůdu Cabernet blanc, a osvědčené Svatovavřinecké. Trojici doplnila vína z ultramoderního vinařství Pod Radobýlem, konkrétně málo rozšířená odrůda Fratava, a to hned ve dvou provedeních – růžovém a červeném. Osazování vinic netradičními odrůdami, spojení moderních technologií s tradičními postupy zrání i výborné výsledky jejich vyškolení na atraktivní, netuctová vína, jsou pro české vinařství novou nadějí.

Za vystavující skláře byli přítomni Pavel Havelka a Jiří Pačinek. Oba ukázali jak dekorativní, tak užitkové sklo. Havelka předvedl hutní sklo, broušené plastiky a interiérové doplňky, v nichž lze znovu objevit někdejší věhlas Škrdlovické huti a umělců v ní působících.

Pačinka charakterizuje až sochařské pojetí volných plastik zvířat a figurální tvorby nebo užitých předmětů. Při praktické ukázce v improvizované huti ve dvoře galerie zhotovil pár vinných sklenek tak lehce, jako by to byla ta nejprostší věc na světě. Ovšem ti z řad návštěvníků výstavy, kteří se pokusili o totéž, zjistili pravý opak.

Mezi exponáty byly ještě ukázky historického skla rodinné Sklárny Bělčice a dále zástupci bižuterie, rodinná firma Šenýr. Ta připravila krom jiného korunky pro hlavy Českých Miss v letech 2011 až 2015.

Nad očekávání vydařené setkání, kdy se skulptury viděné optikou vinných doušků jevily stále atraktivnějšími, mělo vedle báječné degustace oslovujících vín a znamenitých ukázek práce dnešních sklářů ještě jeden zřejmý efekt. Ukázalo na význam obou oborů, které dnes znovu pozvedají korouhev věhlasu obou krásných uměn, jež byly v české kotlině vždy doma. Jeden postřeh na závěr. Doušek Fratavy ze sklenky vyrobené Jiřím Pačinkem chutnal dvakrát lépe.

18. 10. 2017

Daily Meal

všechny novinky

Zatím poslední Legenda výčepních je od Pinkasů

Bylo jich třináct. Jeden z nich však už bohužel odešel čepovat do nebeské hospody

Tatry vyměnil za Prahu aneb Tomáš Kohút

Když mamince chutnalo první jídlo, které kdy připravil bylo o jeho povolání rozhodnuto

Zpátky doma aneb Jan Kaplan II

Když se po pěti letech vrátil do Brna, zjistil, že právě česká kuchyně pro něj může být úskalím

Daily Drink

všechny novinky

České pivo se neztratilo

Osm set osmdesát piv z dvou stovek pivovarů osmnácti zemí

Poetická zastávka ve chvatu velkoměsta

Sotva překročíte práh vchodových dveří, uřícený hektický svět metropole třetího milénia jakoby kamsi zmizel

Pivo přímo ze sklepa – další z rodiny svijanských speciálů

Letošní sezónu otevřel pivovar Svijany opět novinkou v portfoliu