FOODOLOGY

České pivo se neztratilo

Osm set osmdesát piv z dvou stovek pivovarů osmnácti zemí

Takové bylo konkurenční prostředí pro produkty českých pivovarů v nové koncepčně přetvořené soutěži Finest Beer Selection. V říjnu 2023 proběhlo za spolupráce padesáti členů jednotlivých porot pro různé sekce hodnocení, ze kterého vzešel soubor 248 piv. Ta, která získala při stobodovém hodnocení devadesát a více bodů se tak stala výběrem Finest Beer Selection 2023. Z této kolekce se zrodilo pořadí nejlepších piv pro rok 2023.
Nejlepším německým pivem se stal Lasser Adams Bock z pivovaru Privatbrauerei Lasser v německém Lörrachu. Na titul „Mezinárodní pivo roku“ pak dosáhlo černé pivo „Schwarz“ z japonského pivovaru Baeren.
Nejlepším mezinárodním pivovarem je potom Artmonster Brewery z Jižní Koreje. Z domácích se radovali v Bayreuthu. Tamní pivovar Brauerei Gebr. Maisel je německým „Pivovarem roku“.
Že nešlo o kdovíjakou selanku o tom svědčí fakt, že nejvyšší úrovně devadesáti a více bodů se stobodové hodnotící stupnice dosáhlo 248 soutěžních vzorků, tedy méně než třetina. Nás může těšit, že mezi nejlepšími pivy roku 2023 máme hned šest zástupců.

Své místo mezi pivy Finest Beer Selection 2023 si vybojovaly následující pivovary z Česka a jejich vzorky:
Pivovar Primátor se svrchně kvašeným Ale německého stylu Primátor Weizen to dotáhl na 94 body. Pod dalšími dvěma etiketami z Náchoda se předvedly ležák plzeňského stylu Primátor Premium se ziskem 91 bod, a do oceněných značky se prodral ještě za studena chmelený ležák moderního střihu IPL s úsměvným názvem – Primátor Tchyně. I jemu porota nadělila devadesát jeden bod.
Pivovar Svijany skóroval dvakrát. Prémiový ležák 450 Svijanský speciál světlý ležák plzeňského stylu získal 93 body. Tmavá „třináctivoltová“ Svijanská Kněžna se vyhoupla na 92. schůdek nové stobodové stupnice. Mimochodem, oba úspěšné výše zmíněné pivovary patří do stejné pivovarské skupiny (LIF, a.s.) a jsou tedy v ryze českých rukou.
Body pobral ještě humpolecký Pivovar Bernard. A to za světlou specialitu plzeňského typu Bernard Sváteční ležák, a utržil jich 91.
Úspěch je o to víc potěšující, neboť na podobné umístění jako naše tří pivovary a sextet jejich produktů nedosáhla drtivá většina mnohdy i věhlasnějších pivovarů. Je jen škoda, že tohle naše rodinné stříbro se netěší takové publicitě, jakou si jistě zaslouží…

7. 12. 2023

Daily Meal

všechny novinky

Hody pod pod okny Primase českého

Jakkoliv Masopust ztratil mnoho ze svého významu, jeho až bujaré oslavy trvají

Italské námluvy při svíčkách

O tom, jaká má být noc lásky vědí asi nejvíce Italové

S Itálií v krvi

Denně chystá Tomáš Mykytyn tradiční, stále však živé pecky italské kuchyně v historickém podzemí měšťanského domu na Starém Městě

Daily Drink

všechny novinky

České pivo se neztratilo

Osm set osmdesát piv z dvou stovek pivovarů osmnácti zemí

Poetická zastávka ve chvatu velkoměsta

Sotva překročíte práh vchodových dveří, uřícený hektický svět metropole třetího milénia jakoby kamsi zmizel

Pivo přímo ze sklepa – další z rodiny svijanských speciálů

Letošní sezónu otevřel pivovar Svijany opět novinkou v portfoliu