FOODOLOGY

Cenný úspěch v Lyonu

Ve dnech 17., 18. a 19. ledna se konal ve francouzském Lyonu osmý ročník vysoce prestižní soutěže International Catering Cup 2023

Pro nás o to potěšitelnější, protože na molu pro nejlepší týmy se objevila čtveřice českého soutěžního týmu. Za Spojenými státy a Francií to se bronzovými soškami za třetí místo v absolutním pořadí byli Radek David a Jan Horký, jako kouč a zároveň člen hodnotící komise Petr Hajný a coby přidělený commi student Julien z pařížské hotelové školy.
Soutěžilo dvanáct týmů ve čtyřech kategoriích. Ze surovin si naši zvolili dýně, zázvor a yuzu, brambory a barevnou mrkev a ještě mangold a hnědě žampióny.

Petr Hajný, který byl vedle koučování zároveň komisařem – přinesl pár postřehů, které mu kuchaři „odvedle“ s potěšením napráskali. Zástupci konkurence chválili našemu týmu především fingerfoody – raviolu plněnou kuřecím masem, v másle konfitovanou bramboru s fáší z cizrny, čočky a marinované ředkve i presované kuře s foie gras a rolkou z s filo těsta s mangovým čatní.
Pár ýdnů před asi nejprestižnější kuchařskou soutěží světa – Bocuse d´Or tak trojice našich kuchařů rozvířila diskuzi o jejím vystoupení při níž zněl jeden hlas: s Čechy a jejich umem se musí počítat!
Důležitá poznámka na konec, hodnocení při ICC probíhá od ostatních soutěží odlišně. Rozhoduje pouze počet získaných bodů bez jakéhokoliv mantinelů, takže o umístění se naši s nikým nedělili a bronz patří jenom jim. Což je sukces o to větší, že všech dvanáct týmů připravovalo u tří ze čtyř kategorií shodné receptury. Letos to byly – pro všechny – koktejlové předkrmy, rybí jídlo a sortiment dezertů. Volným tématem pak trilogie z vepřového.

Protože dění v Lyonu – od nákupu surovin po závěrečný desetihodinový tanec okolo sporáku vyústilo v nečekaný úspěch našich barev – bylo vlastně úžasným příběhem jistě bude stát za to se k němu se samotnými aktéry vrátit.
Ještě s kým se naši v Lyonu utkali – družstva jsou řazena podle podle jejich umístění v soutěži:
USA, Francie, Česká republika, Madagaskar, Belgie, Itálie, Singapur, Vietnam, Mexiko, Maroko, Brazílie, Nový Zéland

3. 2. 2023

Daily Meal

všechny novinky

Vydařené dopoledne na Novotného lávce

Jak správně stolovat a chovat se v restauraci se stává zajímavým tématem nejen pro dospělé

Dvojí život jménem Bounty

To, že není stran gastronomie široké veřejnosti kdovíjak známý nijak nesnižuje jeho věhlas

Covid se postaral i o pozitiva

Ač byla protikovidová opatření leckdy až likvidační, v pohostinství se přesto rodily nové podniky

Daily Drink

všechny novinky

Tři patra vín u Jelena

Znovupořádání populárních degustací je zřejmým znamením návratu lepších časů gastronomie

Rakouská vína tekla v Jaltě proudem

Po čtyři hodiny patřily v prostorách Jalta Boutique Hotelu rakouským vínům

Tržnice v oblacích ovocných vůní

Premiérový ročník Pálenkafestu znovu odhalil dávný fenomén české gastronomie