FOODOLOGY

Bažant

Bažanti táhnou, zatímco orebice čeká na příležitost

„Vaříme výhradně ze sezónních surovin.“ Tato věta se stala kouzelnou formulí snad všech tuzemských restaurací, ve kterých je v nabídce teplá kuchyně.

Bohužel se však mezi nimi najde mnoho těch, kde to z leckterých důvodů neplatí. (Mimochodem, ve většině gastronomicky vyspělých zemí tento fakt už restauratéři nezmiňují. Sezónní suroviny jsou nutnou podmínkou, aby hosté na podnik nezanevřeli.) Nicméně nacházíme se právě v čase zvěřiny, kdy se jídelní lístky hemží srnčími hřbety a jeleními kýtami. Je opravdu nyní ten pravý čas objednat si ve své oblíbené restauraci daňka, nebo ještě lépe bažanta, jehož lovná sezóna je v plném proudu?

Proč je bažant dodnes nad jiné vyhledávanou zvěřinovou pochoutkou, pochopíte, okusíte-li ho třeba v podobě à la Károly, jak ji excelentně připravuje český šéfkuchař Jaroslav Žídek, toho času působící v bratislavské restauraci Albrecht. Ve slanině zabalená prsíčka na kosti pečená v kořenové zelenině a cibuli, dochucená novým kořením a bobkovým listem a podlitá kvalitním bílým vínem, ukazuje, jak k nejznámějšímu představiteli pernaté zvěře špičkoví šéfkuchaři přistupují.

Základem je pro Žídka nestřílený bažant, navíc škubaný, to znamená s kůží. Ta pomáhá při pečení udržet v mase šťávu, maso nevysychá i díky použité slanině a požitek z pokrmu umocňuje křupání propečené kůžičky.

Bažanta nabízejí v období jeho lovné sezóny – od poloviny října do konce března – specializované firmy a vybrané maloobchodní prodejny často v peří, pouze vyháčkovaného. Jenže to jednak představuje spousty práce s jeho další úpravou a jednak současní labužníci neradi konzumují drůbež na kosti. Většina podniků proto pracuje s kuchyňsky upravenými dělenými porcemi, především prsíčky a stehny, a zhusta pohříchu bažanta kupují raději staženého z kůže. Předejít trupelnaté struktuře masa je pak tím obtížnější.

Aby se předešlo vysušení bažantí pochoutky, podává se s vydatnými, bohatě ochucenými omáčkami, které nechají vyniknout jejímu přirozenému charakteru a dodají mu na šťavnatosti. Šéfkuchaři hojně používají švestkovou omáčku s povidly, kombinovanou se slivovicí. Při pečení na divoko obvykle dobré díly bažanta obalují slaninou, jež dodá potřebný tuk zdůrazňující chuť a umocňující vláčnost masa.

Jiný a neméně atraktivní přístup představuje piemontský fagiano in salmi. Bažantí prsíčka dostává do ideální formy před finální úpravou marináda na bázi olivového oleje ochucená šťávou z výpeku, jalovcem, česnekem, tymiánem, bobkovým listem a sicilským vínem marsala.

Pernatá zvěř bývala na rozdíl od dnešních časů v tuzemsku kdysi na jídelníčku nejrozšířenější. Nyní se bažantů v Česku ročně odloví okolo tří set tisíc kusů, značná část se jich však vyváží za hranice stejně jako ostatní zvěře. A zatímco čísla odlovu vysoké a černé zvěře rok od roku rostou, u drobné je tomu naopak. Třeba koroptev, které se v roce 1935 ulovilo na dva miliony kusů, se dnes prakticky nevyskytuje a její lov je zakázán. Když na ni náhodou narazíte, potom vězte, že jde o ptáky dovezené.

Kromě bažanta se u nás z pernaté zvěře chová kachna divoká. Jde především o chov pro pozdější odlov a zvyšování hnízdních možností. Jinde na světě si piplají divoké kachny a za vymizelé koroptve, které chovat nelze, se objevují orebice. Ty ale zatím narážejí na poněkud odtažitý přístup hostů, hlavně z důvodu mizivého povědomí o tomto gastronomicky nadmíru zajímavém ptáku. Doufejme, že se to brzy změní.

Zvěřina II. díl
Zvěřina III. dílZvěřina IV. díl

3. 2. 2015

Daily Meal

všechny novinky

Vydařené dopoledne na Novotného lávce

Jak správně stolovat a chovat se v restauraci se stává zajímavým tématem nejen pro dospělé

Dvojí život jménem Bounty

To, že není stran gastronomie široké veřejnosti kdovíjak známý nijak nesnižuje jeho věhlas

Covid se postaral i o pozitiva

Ač byla protikovidová opatření leckdy až likvidační, v pohostinství se přesto rodily nové podniky

Daily Drink

všechny novinky

Tři patra vín u Jelena

Znovupořádání populárních degustací je zřejmým znamením návratu lepších časů gastronomie

Rakouská vína tekla v Jaltě proudem

Po čtyři hodiny patřily v prostorách Jalta Boutique Hotelu rakouským vínům

Tržnice v oblacích ovocných vůní

Premiérový ročník Pálenkafestu znovu odhalil dávný fenomén české gastronomie