FOODOLOGY

Atrakce v Hergetově Cihelně

Do konce února nabízí Hergetova Cihelna nezvyklý projekt. A sice možnost, abyste se svým způsobem spolupodíleli na sestavení nového jarního menu.

Po odchodu Vojtěcha Václavíka se taktovky v kuchyni chopili jeho bývalí sous chefové. Což není často vidět, ale když se spojení obou povede a zafunguje, vyjdou z toho zajímavé výstupy. A to je případ Petra Laštovičky a Jana Strnada.
Pro přípravu jarního menu restaurace se rozhodli vyzkoušet více variet pokrmů. Z mnoha návrhů postavili devítichodové menu, které však ještě není finální variantou. Tohle menu se bude podávat hostům, na základě jejich ohlasů se potom nejfrekventovanější položky objeví jako součást hlavní jarní nabídky.
S čím se tedy host setká, objedná-li si právě tento finálový „rozstřel“? Výběr je pestrý, v menu kuchaři víceméně opustili dosud zavedené cesty a pustili se novým směrem se širším záběrem.
Můžete tak okusit kupříkladu domácí žitný chléb, na něm navršený salát se sýrem Roquefort, vlašskými ořechy a pomerančovým dresinkem. Navíc ještě s pečenou hruškou a dýní. Podařená kombinace, kdy sýr a dresink poněkud oživí poměrně unylý projev dýně, spolu s ořechy pak vnesou do jednodušší kompozice něco noblesy a chuťové elegance.
Jelení tatarák se smetanovou zálivkou, kaviárem löjrom – sladkovodní ryby z rodiny síhovitých – vyvolá patrně více diskuzí. Jakýsi pokus o „zvěřinový gravlax“, kde ovšem jikry s divokým masem moc nesplynou. Obojí jsou svérázné, samolibé suroviny, zvyklé hrát hlavní roli. Nicméně si pokrm svou klientelu patrně najde.
Mezi zvlášť povedené kreace patří Račí polévka s raviolami z candáta a kořenovou zeleninou. Tam se polévka, jakási sestra humrového bisque, se zeleninou vzácně dohodla a vnímavě připravené raviole dodala nevšední, sehraně fungující projev.
I každý z dalších součástí meníčka má jistou osobitost, tak, kuchaři opustili z části jak českou, tak skandinávskou cestu – obě jsou tam však menším dílem zastoupeny – a vnesli do výběru pestrost v podobě vstupů asijských. Což ve finále může, a patrně to byl i záměr autorů, nabídnout výběr, který bude stejně poutavý jak pro českého hosta, tak i turistu, kterých do cihelny zavítá poměrně velký podíl.
Úplné předstartovní menu vypadá dnes takto:
– salát se sýrem Roquefort, vlašskými ořechy a pomerančovým dresinkem, servírovaný na domácím
   žitném chlebu
– jelení tatarák se smetanovou zálivkou s löjrom kaviárem a křupavými chipsy z vepřové kůže
– račí polévka s raviolami z candáta a kořenovou zeleninou
– křupavý krevetový sendvič s chilli dresinkem
– ravioli s kachními srdíčky s glazé z hnědého másla, rukolou a parmezánem
– špíz s hovězím jazykem, jogurtovým dresinkem, glazé z hnědého másla s chilli a křupavými
   bramborami
– kotletka a bůček z mléčného selete s cizrnovým pyré, sladkými bramborami, rajčaty a čabajkou
– křupavý ananas s vanilkovou omáčkou a slaným karamelem
– pečené taštičky plněné vlašskými ořechy se zmrzlinou ze sušených švestek

Výběr pro finální jarní menu je možné v Cihelně vyzkoušet do konce února. Bude zajímavé, co hosté nominují do konečné sestavy, i to, s čím se od března na talířích už nepotkáme.

8. 2. 2019

Daily Meal

všechny novinky

Hovězí z domácích chovů nabízejí V Zátiší

Tatarák, consomé z oháňky, i vyzrálý rib eye steak. Igor Chramec sází na české hovězí.

Valentin není jen ve čtvrtek

Alespoň ne pro ty, kdo právě v ten den slavit nemohou. Těm vycházejí některé podniky naproti.

Atrakce v Hergetově Cihelně

Do konce února nabízí Hergetova Cihelna nezvyklý projekt. A sice možnost, abyste se svým způsobem spolupodíleli na sestavení nového jarního menu.

Daily Drink

všechny novinky
Den klasického sektu se koná 23. listopadu

Foodology uvádí Daily Drink, rubriku zaměřenou na nápoje a kulturu jejich konzumace

Co by byla husa bez půllitru piva? Co by byly ústřice bez šampaňského? A co třeba tatarák ze pstruha bez toho správného koňaku? Nápoje jsou odnepaměti spjaté s pokrmy a na jejich chuťovou souhru restauratéři i šéfkuchaři kladou stále větší důraz. Vždyť už se v některých podnicích – byť výjimečně – pomalu zabydluje i párování jídel s pramenitou […]

Příběh jménem Blatnička

Začal daleko dříve, než se s novou érou po Listopadu s podobnými koncepty roztrhl pytel.
Přesně to bylo v roce 1970

Praque Wine Week netuctově

Když se v době, kdy spotřeba vína v této zemi pohybovala okolo šestnácti litrů na hlavu a rok – oproti zhruba desetinásobku vypitého piva, nikdo netušil. To, že se po prvních ročnících soutěž pod názvem Prague Wine Trophy dočká tuctu dalších pokračování.